Kasa fiskalna online

kasa fiskalna online

Współcześnie, innowacyjność jest zauważalna prawie we wszystkich sferach życia. Zapewniają ją urządzenia o inteligentnych funkcjach, które poprzez łącza internetowe dostarczają istotnych danych na odległość. Każda branża poszukuje takich rozwiązań, by móc działać kompleksowo, łącząc swoje obowiązki z urządzeniem, które częściowo wykona wiele czynności za człowieka. Przykładem takiego nowoczesnego i niezwykle wygodnego urządzenia jest kasa fiskalna online.

 

Kasa fiskalna – tradycja kontra nowoczesność

Kasa fiskalna online jest nową i równocześnie lepszą wersją tradycyjnej kasy fiskalnej, którą w dużej mierze obsługiwał człowiek. Pracownik poza obsługą kasy, zobowiązany był do sporządzania raportów po całym dniu pracy – działania kasy – które to następnie musiał zachowywać, rozliczać i archiwizować. 

Najistotniejszy zdaje się tutaj być czas, który można wykorzystać zupełnie inaczej – lepiej, niż poświęcać go na pilnowanie formalności. Pomocną dłoń wyciąga w tym momencie codziennie rozwijająca się technologia, dzięki której powstała kasa fiskalna online. Jej najistotniejszą wartością jest samodzielność.

Urządzenie fiskalne musi być podłączone do Internetu, żeby pełnić wszystkie swoje inteligentne funkcje. Łącze jest możliwe poprzez sieć wi-fi, sieć komórkową GSM, lub sieć komputerową LAN.

Jak właściwie działa kasa fiskalna online – na czym polega jej fenomen?

Najistotniejszą funkcją kasy fiskalnej online jest wysyłanie danych dotyczących sprzedaży do serwisów Ministerstwa Finansów – CRK. Do tych danych należą wszelkie raporty dobowe i paragony różnych kategorii. Są one wysyłane bardzo systematycznie – w regularnych odstępach czasowych.

Obecnie mnóstwo firm ma w swojej ofercie kasy fiskalne online. Dlaczego? Po pierwsze – popularność, jaką zdobyły w krótkim czasie od swojej premiery kasy fiskalne online. Dodatkową mobilizację do unowocześnienia systemu działania kas fiskalnych stanowi obowiązek zmiany starej wersji kasy. Kasy fiskalne online są bardzo pomocnym i wygodnym urządzeniem w wielu branżach, z których na co dzień każdy korzysta. Należą do nich sklepy, zarówno spożywcze, jak i z wszelkimi innymi artykułami, salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie, ośrodki rekreacji, serwisy samochodowe itd. Zdecydowana większość branż korzysta z kasy fiskalnej jako takiej, nic w tym dziwnego, że wersja online tego urządzenia szturmem podbija rynek.

Kolejnym pozytywem wymiany, oprócz uzyskania lepszych funkcji kasy, jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, która wynosi 90% ceny zakupu, jeśli cena kasy nie wynosi więcej niż 700 zł.

Kasa fiskalna online – cena

Cena kasy fiskalnej online jest znacznie wyższa niż cena jej poprzedniczki. Natomiast co istotne, koszt zwraca się szybko, choćby poprzez zaoszczędzony czasie, w którym kasa fiskalna online wykonuje część naszych obowiązków, związanych z czasochłonną, a niezbędną „papierologią” i rozliczeniami. Nowoczesna technologia, która jest podstawą działania tego rodzaju kasy, uruchamia mnóstwo funkcji, dzięki którym mówiąc kolokwialnie obsługuje się sama – liczy niezbędne paragony i wystawia różnego rodzaju raporty.

Szeroki wybór kas fiskalnych online

W zależności od potrzeby danego przedsiębiorstwa i przestrzeni, w jakiej się znajduje, można dobrać odpowiednią dla siebie kasę fiskalną online. Można sugerować się jej wyglądem wizualnym, praktycznym używaniem przycisków tego urządzenia i co istotne, wielkością jej wyświetlacza. Ten parametr powinien być dostosowany do pracowników, obsługujących inteligentne kasy. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kas, więc z pewnością, każda firma, czy jednostka, znajdzie odpowiednią dla siebie i swoich indywidualnych potrzeb.

Kasa fiskalna online – wybór czy konieczność?

Istotne jest rozporządzenie, według którego, już od 1 lipca 2021 roku, wiele kolejnych przedsiębiorstw, powinno wymienić swoją tradycyjną kasę, na kasę online.

Kasy fiskalne online obowiązują branżę gastronomiczną i hotelarską. Ich zainstalowanie jest wymagane u osób, świadczących usługi napraw wszelkich pojazdów silnikowych, czyli ich wprowadzenie jest konieczne w warsztatach i serwisach samochodowych i motorowerowych. Kolejnym przedsiębiorstwem, które powinno wywiązać się z obowiązku wymiany kasy, na kasę online są stacje, na których sprzedawana jest benzyna silnikowa, gaz, przeznaczony do napędu silników oraz olej napędowy. Następnie obowiązek ten mają lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, budowlańcy, siłownie oraz kluby fitness.

Kolejne branże nie są jeszcze nigdzie ściśle określone, natomiast można się spodziewać, że już wkrótce, wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały sukcesywnie wymieniać swoje kasy na kasy fiskalne online. Nie budzi to większych zastrzeżeń ze względu na wygodę, jaką daje kasa online.

A co leży po stronie przedsiębiorcy, który chce wymienić kasę fiskalną na kasę online?

Przedsiębiorca chcący zmienić tradycyjną kasę na kasę fiskalną online musi kupić urządzenie, które odznacza się potwierdzeniem od prezesa Głównego Urzędu Miar. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z posiadającym odpowiednie uprawnienia serwisantem. Finalną czynnością jest zadbanie o bezpieczeństwo! Należy koniecznie dopilnować podłączenia do bezpiecznego i stałego połączenia z internetem i dokonać procesu prawidłowej instalacji oraz fiskalizacji, która odbywa się pod nadzorem serwisanta.

Należy także pamiętać o obowiązku wyrejestrowania starej kasy fiskalnej. W tym miejscu na szczęście nie trzeba borykać się z wieloma krokami. Jedyną czynnością jest złożenie wniosku o wyrejestrowanie starej kasy fiskalnej z ewidencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *