Założenie działalności gospodarczej – 7 dobrych rad na początek

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza – masz umiejętności, których inni nie mają i uważasz, że możesz na nich zarobić? A może marzy ci się niezależność i sam chcesz być sobie szefem? W takim razie czas pomyśleć nad porzuceniem pracy etatowej i założeniem działalności gospodarczej. Przedstawię ci dzisiaj 7 porad które pomogą ci odnaleźć się w skomplikowanym świecie biznesu i z powodzeniem wystartować swoją działalność gospodarcza. Oto twoja recepta na sukces!

 

Pierwszy krok do założenia działalności gospodarczej – zastanów się co chcesz zrobić.

Działalność gospodarcza – przed założeniem swojej własnej powinieneś zadać sobie pytanie o to, czym twoja firma będzie się zajmować. Pomysłów jest wiele, warto jednak określić swoje słabe i mocne strony, umiejętności i dostępne środki, aby na rynek wejść z realnymi oczekiwaniami i produktem, bądź usługą która będzie na wysokim poziomie, co umożliwi twojej firmie przetrwanie, rozwój i zdobywanie renomy, niezbędnej do odniesienia sukcesu. Warto postawić na to, co znasz – jeśli przez lwią część życia pracowałeś w branży gastronomicznej i to jest twój konik, może warto pomyśleć o założeniu własnego bistro, z kolei jeśli budownictwo nie ma przed tobą żadnych tajemnic zacznij od tego. Pamiętaj, żeby opierać się na swojej wiedzy i doświadczeniu, ale być także otwartym na rozwój.

 

Działalność gospodarcza – nazwa

Masz już pomysł, umiejętności i pasję, teraz czas zebrać to wszystko i przekuć w odpowiednią dla twojej działalności nazwę. Jest to kwestia, nad którą warto się dłużej zastanowić, gdyż odpowiednio dobrana nazwa znacząco wpływa na rozpoznawalność twojej firmy i miejsce w świadomości potencjalnego klienta. Postaraj się żeby nie była za długa i oddawała charakter twojej działalności gospodarczej. Dobra nazwa także przykuwa uwagę i zapada w pamięć, nie musi być też oczywista – obudź swoją kreatywność i wejdź na rynek ze świeżym pomysłem.

 

Zrób analizę rynku – działalność gospodarcza

Przed wejściem na dany rynek warto się więcej o nim dowiedzieć. Nawet pobieżna analiza tego w jakim otoczeniu ma działać twoja nowo założona działalność gospodarcza pozwala uniknąć popełniania błędów, które, gdy jest ich wiele, znacząco utrudnią rozwój twojej firmy. Najbardziej podstawowe kwestie, mające ogromne znaczenie i te, na których powinieneś się skupić to: 

– do kogo kierujesz swój produkt, czyli określenie profilu twojego potencjalnego klienta – to właśnie do niego powinieneś starać się dotrzeć, 

– czy na obszarze na którym chcesz działać istnieją już inne przedsiębiorstwa, które posiadają podobną ofertę. Jeśli tak, to być może warto przemyśleć czy nie łatwiej będzie „otworzyć się” gdzieś indziej w celu uniknięcia zbyt dużej konkurencji. 

Oczywiście sukces działalności zależy od wielu innych aspektów lecz wymienienie ich wszystkich to temat na inny artykuł.

 

Ile czasu jesteś w tanie poświęcić na działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza – jej prowadzenie wydaje się zajęciem na pełen etan, tymczasem może to być kwestia wyboru priorytetów – jeśli wciąż pracujesz na etat, zajmujesz się dziećmi czy uczysz się w trybie dziennym, nie będziesz mógł poświęcić swojej nowo powstałej firmie tyle samo czasu, ile osoba bez tych zobowiązań i w tej sytuacji konieczne będzie określenie ilości czasu, jaki jesteś w stanie poświęcić na firmę. Bardzo ważne będzie także wypracowanie sobie systematyczności w pracy, koniecznej do połączenia z nią innych obowiązków.

 

Biznesplan – dobry przyjaciel prowadzących działalność gospodarczą

Warto zebrać posiadane informacje i przygotować biznesplan swojej działalności, nawet jeśli formalnie nie jest on potrzebny. Przeanalizuj swoją obecną sytuację – zastanów się w jakim miejscu jesteś teraz, a w jakim chciałbyś być chociażby w przyszłym roku. Jak prosperuje twoja konkurencja? Co zrobić by być, lepszym, bardziej rozpoznawalnym? Jeśli będziesz miał świadomość tego, jakie zasoby posiadasz i jak najlepiej nimi dysponować bez wątpienia osiągniesz sukces. Biznesplan pozwoli ci także na sprawniejsze zarządzanie wydatkami i reagowanie na sytuacje powstające na rynku. Dzięki niemu jasno przedstawisz ścieżkę rozwoju dla twojej nowo założonej działalności gospodarczej.

 

Działalność gospodarcza – kto pomoże w jej prowadzeniu?

Umiejętności lub produkty które oferujesz swoim klientom to nie wszystko na co składa sie prowadzenie działalności gospodarczej, nieodłącznym elementem własnego biznesu są również inne kwestie np. rachunkowe czy prawne. Zatrudnienie specjalisty do zajęcia sie nimi nie dość że pozwoli ci więcej czasu poświęcić swojej firmie, to jeszcze zapewni specjalistyczną wiedzę z zakresu. Robienie wszystkiego samemu nie jest zawsze najlepszą możliwą opcją, chociaż warto jest posiadać chociażby pobieżną wiedzę nakażmy temat, który dotyczy ciebie i twojej działalności gospodarczej to rachunki i rozliczenia warto oddać w ręce fachowców, jeśli potrzebujesz porady w tej dziedzinie – skontaktuj się z nami.

 

Poszerzaj swoją wiedzę 

Każdy słyszał kiedyś zdanie: „kto nie idzie do przodu, ten się cofa” wypowiedziane kiedyś przez niemieckiego poetę Goethego. Mimo że żył on ponad 250 lat temu, zdanie to nie stało się ani trochę mniej aktualne, wręcz przeciwnie – przy obecnym tempie rozwoju świata ciężko wyobrazić sobie bardziej adekwatne stwierdzenie, szczególnie w świecie biznesu. Przetrwanie firmy na rynku jest kwestią podejmowanych przez przedsiębiorcę decyzji, które wynikają z jego wiedzy, tak więc czym większa twoja wiedza, tym skuteczniej jesteś w stanie poradzić sobie w różnych sytuacjach, powstających na rynku, więc ucz się i zbieraj informacje nie tylko przed założeniem firmy, rób to cały czas. Zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *